Satır – Sütun ve Hücre Kavramı – Temel Excel #04

22 Mar

Satır – Sütun ve Hücre Kavramı – Temel Excel #04Satır Sütun ve Hücre Kavramı
TEMEL_EXCEL_4

Satır – Sütun ve Hücre Kavramı Giriş

Makale yazı dizimiz Temel Excel olduğuna göre yine temel’den yazmaya devam ediyoruz. Bu makalede işleyeceğimiz konulara ben excel’in iskeleti diyorum. Eminim herkes bu Satır Sütun ve Hücre Kavramı konusunda bir şeyler söyleyebilir. Ama madem bu işin temelindeyiz. O zaman Bu konuyu atlamamak gerekiyor. Bilenler şöyle bir göz atsın yeterli. Bu eğitimde atladığım eksik bişey kalmasın diyorsanız buyurun makaleme.

Temel Excel’in ilk Makalesin‘de bir defter örneği ile ana yapıyı bahsetmiştik. Şimdi boş Excel defterinin sadece bir sayfasında neler var ona göz atacağız.

Boş Defterin Sayfası

Boş defterin içerisinde kare kare kutucuklar ve üst ve sol köşelerinde de rakam ve harfler yer alıyor. Bunlar nedir dersek; excel sayfası üst kısımda satırları temsil eden rakamlar, sol kısmında da sütunlar temsil eden sayılar yer almaktadır.

Şekil-1:Excel Satırlar Harf İle, Sütunlar Rakamlar ile Temsil Edilir

 

Şekil-1’de görüldüğü üzere Sütunlar harflerle, Satırlar ise rakamlarla temsil edilir.

Peki sayfanın içinde ne kadar satır vardır?

Excel 2003’de 65536 satır varken Excel 2007’den sonra 1.048.576 satıra çıktı.

Peki kaç sütun vardır?

Excel 2003’de 256 adet varken Excel 2007’den sonra 16384 sütuna çıktı.

Nihai olarak satır ve sütunların kesiştiği noktaya ise Hücre (Şekil-2) denir.

Peki bir excel sayfasında kaç tane hücre vardır dersek 1.048.576 x 16384 = 17.179.869.184 adet hücre vardır. Çok yüksek bir rakam.

Gelin şimdi de bu kadar çok olan Hücrenin içinde neler var birde ona bakalım.

Şekil-2:Excel Hücresinin İçinde Neler Var

 

Hücre

Satır ve sütun kesişmesindeki diktörgen kutucuğu detaylı inceleyecek olursak. Hücreler sihirli bir kutucuk gibidir. Bunu bir örnekle ifade etmek gerekirse bir kab düşünün içine çorba döktüğünüzde otomatik çorba kapına dönüşüyor, içine çay koyarsanız çay bardağı oluyor, su koyarsanız su bardağı, içine et koyarsanız tavaya dönüşüyor. J. Hücrede aynı şekildedir. İçine ne yazarsanız o hali alır. Satır – Sütun ve Hücre Kavramı

Peki hücrelerin içine koyacağımız derken nelerden bahsediyoruz.

Excel’deki hücrelere yazı yazmaya başlarsanız o hücre kendini METIN tipine alır. Bundan sonra o hücredeki veriyi silseniz de yeni bir talimat vermediğiniz sürece metindir. Eğer içine sayı yazarsanız artık hesaplama yapabileceğiniz kabiliyette artık o hücre sayısal bir hücredir. İstediğiniz gibi o hücredeki sayı ile hesaplama yapabilirsiniz.

Hücre Hangi Şekilleri Alır

Metin ve sayının dışında başka nasıl bir şekle bürünebilir. Bunları şöyle sıralayacak olursa Giriş Sekmesinden aşağıdaki şekilde görebiliriz.

 • Genel
 • Sayı
 • Para Birimi
 • Finansal
 • Kısa Tarih
 • Uzun Tarih
 • Saat
 • Yüzde
 • Kesir
 • Bilimsel
 • Metin
 • Vs…

Yani bu sihirli hücre kutucuğuna yukarıdaki maddelerden de daha fazlası da var, ne koyarsak o şekli alacaktır. Örneğin tarih yazdık. Artık o hücre tarih hesaplamaları yapabiliriz. Bu bahsettiklerimiz sadece hücrenin içine elle gireceğimiz tipler ile ilgili. Bu sihirli hücre formül veya fonksiyon tipi ile de kendini farklı tiplere de dönüştürebiliyor.   Fonksiyonlarla bir soru sorarsın doğru olduğunda ya da yanlış olduğunda o hücre o değeri yazar. Satır – Sütun ve Hücre Kavramı

Bu bahsettiğim sadece veri tipleri ile ilgiliydi. Birde bahsettiğimiz veri tiplerini renklendirebiliyorsunuz, büyütebiliyorsunuz, hücreyi boyuyoruz. Hatta ilerde değineceğimiz koşullu biçimlendirme marifeti ile hücrenin değeri DOKUMANISTAN olursa büyük font olsun ve kırmızı olsun diyeceğiz.

Hücre İçinde Neleri Barındırıyor

Tüm bu işlemi işte bahsettiğimiz sihirli kutucuk Hücre içerisinde olmaktadır. Şekil olarak görmek istersek aşağıdaki şekilde bir hiyerarşi çıkmaktadır.

Şekil-3: Excel Hücredeki Veri Tipleri ve Biçimler Hiyerarşisi

 

Bir Sayfadaki Hücre Sayısı

Bir sayfa da  17.179.869.184 kadar hücre  ve bu sayfalardan 3200 tane olabilecek kapasiteye sahip bir excel dosyası duruyor karşınızda. Neler yapılabilir. Bilincinde olursak herşey ama bilmemezsek sadece bir program deriz. Satır – Sütun ve Hücre Kavramı

Şekil-3’da görüldüğü gibi biz excel’in bu şekilde bir yapısı olduğunu kavramazsak excel’de çok karmaşık formül dahi yazsak excel bu açıdan bakamadığımızda çok şey kaybetmiş oluruz. Örnek vermek gerekirse Elma ile armutu toplamaya kalkarız. Excel iadesiyle Metin tipi ile Sayısal tipi toplamaya kalkarız. Bunu okuyan bir çok kişinin o kadar da değil dediğini duyar gibiyim. Tamam temel işlemler de toplayacak haliniz yok. Ancak karmaşık bir formül birde başkası hazırlamız sizin analiz etmeniz lazım. İşte o zaman hangi fonksiyon sonucunda elma oluyor, hangi fonksiyon armut oluyor. Bilemezseniz fonksiyonlar elma armut olurki bunlarla ilgili sonuç beklediğiniz ya hata verir bu iyi tarafı. Ya da sonuç ta bir değer çıkar ama yanlış bir rakam. Çok daha tehlikelisidir. Bu rakamla siz sipariş geçebilirsiniz, bu rakamla siz maaş ödemesi yapabilirsiniz (çalışan açısından iyi amaJ) Hesaplayan kişi için çok vahim bir durum. Keşke hata verse daha iyi olurdu.

HÜCREDE İLK BAKIŞTA VERİ TİPİNİ NASIL ANLARIZ.

Veri tipleri ilk bakışta anlarız diye başlık attım ancak bu temiz hiç kullanılmamış 0 km bir hücre için geçerlidir. Eğer daha önceden kullanılmış bir veri ise her zaman şüpheyle bakmak gerek. Bu durumda da veri gireceğiniz alanı önce Giriş Sekmesinden Düzenleme bölümündeki Temizle (silgi şekilde ikonu vardır) kullanılır. Eğer hücrenin içinde veri varsa “Biçimlerini Temizle” yapılmalı, eğer veri yoksa “ Tümünü Temizle “ alanı seçilerek önceden müdahale edilebilme şüphesinden kurtulmuş oluruz. Satır

Şekil-4:Excel Veri Tipini Temizlemek için Biçimlerini Temizle

– Sütun ve Hücre Kavramı

Artık bu yönetimi bildiğimize göre Temiz hücre veya temizlenmiş hücrelerde ilk bakışta anlayabilmek için girilen hücrenin sağa mı sola mı yaslı olduğuna bakacağız. Yalnız bu yöntem temel iki veri tipi olan sayı ve metin için geçerlidir. Ancak diğer veri tipleri de bu tiplerden türediği için Örneğin yüzde tipi sayısal tipdir. Tarih tipi temelde sayısal tiptir.(bir sonraki konuda değineceğiz.) Bu tiplerde sağa ya da sola yazlı olarak karşımıza çıkacaktır.

Eğer hücrenin soluna yaslı bir veri görürseniz sayısal bir rakam dahi olsa o metinsel bir tiptir. (tekrar söylemekte yarar var. Temiz veya temizlenmiş bir veri ise)

Şekil-5:Excel Sola Yaslı ise Metin Tipindedir

 

Eğer hücrenin sağına yazlı ise bu sayısal bir veri tiptir.

Şekil-6:Excel Sağa Yaslı ise Sayısal Veri Tipindedir

 

Sayısal dediysem yukarıda bahsettiğim gibi iki ana veri tipi vardır. Bu tiplerden türemiştir diyebiliriz. (kısmen.) Satır – Sütun ve Hücre Kavramı

 

TARİH VERİ TİPİ TEMEL’DE SAYIDIR. FAKAT!

Şekil-7’da görüldüğü gibi tarih, yüzde ve para birimi veri tipleri de sağa yaslıdır. Para birimi ve yüzde zaten sayısal dediğinizi duyar dibiyim ) Evet doğru burada dikkati çekmek istediğim Tarih veri tipiydi. Tarih sanki başka veri tipi gibi bilinen yanlış bir algı var. Başta bende de öyleydi. Hatta o kadar oldu ki tarihin biçimlerinden temizlediğimde (Giriş Sekmesi > Düzenleme > Temizle > Biçimleri Temizle)tarih rakamlara dönüştü ve ben o tarihleri tek tek yazmıştım.: ( Eminin birçoğunuz da karşılaşmışsınızdır.

Şekil-7:Excel Tarih Veri Tipi Sayısal’dan Türemiştir

 

Excel her tarihi bir sayıya bağlamıştır. Örneğin bir tarih yazıp biçimlerinden arındırırsak tarihin eşleştiği sayıyı (Şekil-8) göreceksiniz.

Şekil-8:Excel Her tarih sayısal Karşılığı

 

24.02.2016 tarihine eşleşen sayı 42424 görünüyor. Peki 1 rakamı neye tekabül ediyor diyecek olursak boş bir hücreye 1 yazıp bu hücrenin tipini Tarih’e dönüştürelim.

Şekil-9:Excel 1 rakamının 01.01.1900 temsil etmesi

 

Aslında tarih sayısal olduğunu ve 01.01.1900 tarihi itibariyle her gün için bir sayısal karşılığı vardır. Diyebiliriz. Excel’in sanki bu yöntemle bir tembellik etmiş gibi düşünebiliriz. Ancak Tarihin sayısal kökeni olması bize birçok avantaj getirmektedir. Örneğin Bugünün tarihine 5 gün eklemek istersek sayı ile sayıyı toplayacağımız için çok büyük bir avantaj elde etmiş oluruz.

Şekil-10: Tarihlerde Hesapla yapmak

 

Beniz dinlediğiniz için teşekkür ederim. Bir sonraki makalemde görüşmek dileğiyle.

[avatar user=”mstcetin” link=”file” /]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir