İkinokta Üstüste Noktalı Virgül Anlamları – Temel Excel #02

28 Şub

TEMEL_EXCEL_2

Bugün sizlere Temel Excel de İkinokta Üstüste Noktalı Virgül Anlamları konusundaki farkında olmadan yapılan temel excel işlemlerinden bahsedeceğim. Bu kavramlarda ilk olarak bilmemiz gereken ARASINDA dediğimizde yani İkinokta Üstüste işaretini anlayacağız.  VE dediğimizde de yani Noktalı işaretini anlayacağız. Excelin temelini kavrarken exceldeki tüm işlevlerini kullandığımız sayfadan seçim yaptığımızda : ve ; karakterleri ile seçim yapılır. =Sayfa1!$B$5:$I$34  gibi karaterlerle karşılaşmışızdır. Ancak buradaki ifadelerin anlamlarını bilmeden Excel’in özelliklerini anlatırsak excel’in temelini sağlam oturtmamışız demektir. Excel’de kullanılan bu işlevleri kullanmadan önce formüldeki bu ifadeleri anlamak gerekiyor.

Temel Excel #02:  ! (Ünlem)  Sayfa

! işareti Aynı excel dosyasındaki başka bir sayfadan geldiğini ifade etmektedir. Örneğin =Sayfa1!B5 formülünde başka Sayfa5’deki B5 hücresini adres göstermektedir.

Temel Excel #02: İkinokta Üstüste – ARASINDA

Formülde B05-B10 Dikey Arasinda Seçimi

    Örneğin B5:B10 şeklinde bir formül görürseniz B5 hücresi ile B10 hücresi arasını ifade etmektedir. Örneğin bir fonksiyonla bu adresleme seçildiğinde =TOPLA(B5:B10) formülü B5 ile B10 arasındaki sayısal rakamları toplamış olacaktır.

 

Formülde B5-F5 Yatay Arasında Seçimi

Ancak verdiğim örnekte alt alta olarak verilmiştir. Aynı şekilde yatay olarak B5:F5 seçtiğimizde ise yatay olarak seçilecektir.

Şekil-3 : B5:F10 Tablo Dizisi

Şekil-3 : B5:F10 Tablo Dizisi

Önceki iki örnekte formül dikey veya yataydı. Ancak  B5:F10 olarak dediğimizde formülde adresi belirtilen hücreleri tablo gibi köşeleri referans olarak şekildeki gibi tablo şeklinde seçim yapar.

 ; (Noktalı Virgül)  VE

Formülde Noktalı Virgül VE Kavramı

Formülde İki Ayrı Dikey Tablo Dizi Seçimi

 

İkinokta üst üste işaretinde verilen hücre arasında seçim yapmaktaydı. Önceki örneğin devamında ;D5 dediğinizde arasında değil farklı bir hücreyi de seçim yapmış oluruz. D5:D10 diye devam edersek ki ayrı blok seçimi yapmış olacağız. Tüm anlattıklarımda aşağıdaki şekilde birkaç farklı kombinasyon örneklerle konumuzu tamamlayalım.

Formülde İki ayrı Sayfadaki değerler Seçimi

 

Bu örnekte B5:F5 aralığı seçilir ve ( ; ) Sayfa1’deki B5:F5 hücresi seçilmektedir. Farklı sayfadan olduğunu ! işareti ile belirlenmektedir.

Formülde iki ayrı dikey ve yatay tablo dizisi seçimi

 

 

Bu örnekte de farklı seçimlerle farklı tablo aralıkları seçimi yapılmış olmaktadır.

SONUÇ

Bu kavramlarla örneğin bir fonksiyon kullanarak seçim işleminde bu anlattığım mantık ile düşünüp analiz edersek yapacağımız hesaplamalarda çok daha doğru işlem yapmış olacaksınız. Biraz önce yazdığım aralıkları örneğin =TOPLA(B5:D13;F5:I7) şeklinde yazarsak bu hücrelerdeki sayısal ifadeleri toplama işlemi yapacaktır. Bir sonraki konumuzda bu temel seviyede fonksiyonların yapısı ve kullanma mantığından bahsedeceğim.

DİPNOT

Excel İle ilgili blogspot adresimdeki makalelerimi ulaşmak için

Tüm Office Makaleleri için : dokumanistan.blogspot.com.tr/search/label/Office

Temel Excel Kısayolları  için: dokumanistan.blogspot.com.tr/2012/07/excel-ksayollar.html

 

Bu konu ile ilgili video ile de anlatımı sayfanın sonuna eklenecektir.

Sonraki makalelerim ve videolarımda excel’i temelden ileri seviyeye kadar tüm konuları bu sayfada bulabileceksiniz.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

[avatar user=”mstcetin” /]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir