Giriş Temel Excel #01

18 Şub

TEMEL_EXCEL_1

Giriş Temel Excel #01

Merhabalar, Bu makalemizde Giriş Temel Excel #01 başlığı ile Temel Excel serisinin ilk makalesini sizlerle paylaşacağım. Bu makaledeki tüm Temel Excel eğitimi boyunca bahsedeceğim içeriklerden bahsedeceğim. İlaveten Excel’i Etfaflıca bir göz atıp kapasitelerinden bahsedeceğim. Buna göre Sayfa Kapasitesi başlığı ile Excel Kaç saya sınırı var. Hücreye Maksimum Sayı sınırı ne kadardır. Excel Sayfalarına isim verirken sınırı ne kadardır gibi konular ile makalemizi sonlandıracağız.

AÇILIŞ

Bu eğitim dizisinde Temel Excel eğitimini işleyeceğiz.  Temel Excel 14 konu ve Videolu anlatımdan oluşacaktır. Bu eğitim serisini okuyup uygulamaları videodaki gibi uyguladığınızda excel’in mantığını kavramış olacaksınız. Bu çok önemidir. Çünkü excel konusunda çok ileri düzeye ilerlemek için temel bilgilerdir. Bu bilgileri tam kavradıktan sonra hangi sorunla karşılaşırsanız karşılaşın analiz ederek çözüme kavuşturacağına garanti verebilirim. Çünkü ben hayata o gözle bakıyorum ve koca dağ gibi sorunları küçük küçük ufaltarak çözüyorum. Temel Excel Giriş

TEMEL EXCEL GİRİŞ YAZI DİZİSİNDE NELER VAR?

Planladığım eğitim içeriği aslında piyasa da eğitim almak istediğinizdeki müfredat ile yani Microsoft’un belirlediği içeriklerle anlatmaya çalışacağım. Temel Excel ve İleri Excel Microsoft Onaylı eğitim merkezlerinin tüm içeriklerini karşılaştırıp makale formatında anlatılacak şekilde uyarlayarak sizlere anlatacağım.

Gelin Şimdi bu Makale dizisinde neler var bir bakalım.

 1. GİRİŞ
 2. İKİ NOKTA ÜST ÜSTE VE NOKTALI VİRGÜL
 3. $ İŞARETİNİN ÖNEMİ VE KULLANIMI
 4. SATIR SÜTUN VE HÜCRE KAVRAMI
 5. FONKSİYONLARIN YAPISI
 6. TABLO NESNESİ
 7. SIRALAMA VE DÜZEYLİ SIRALAMA
 8. ÖZEL LİSTE VE ÖZEL SIRALAMA
 9. ÖZEL YAPIŞTIR

 

PLANANLANAN MAKALELER

 1. İÇ İÇE FONKSİYON KULLANIMI
 2. DIŞ VERİ AL
 3. SIRALAMA- GRUPLANDIRMA
 4. FİLTRELEME
 5. KOŞULLU BİÇİMLENDİRME

EXCEL’İN ETRAFI

Sayfalar

Excel’i bir defter gibi düşünün. Nasıl defterin içinde boş sayfalar varsa excel kitabının ( yani defterin ) içinde de sayfalar vardır.  Peki ne kadar sayfalık bir boş defter diyecek olursak; Excel 2010’dan sonra ortalama 3200 adet sayfa eklenebiliyor. Yani 3200 sayfalık boş bir defter.

Şekil-1 :Excel Gibi Kitapçık

 

Şekil-2 : Excel Sayfa Kapasitesi

Hücreye Sayısal veri girerken 15 karakter sınırı

Excel sayısal verilerde 15 sayıdan fazlasını yuvarlamaktadır. Şekil-3’de 1. Adımda 20 tane sayısal veri yazıp Enter’a bastığımızda 2. Adım’da görüldüğü gibi hücre 19 karakter olduğunu +19 simgesi ile teyid eder ancak 15 karakter’den sonrakileri kırmızı ile işaretli’de görüldüğü üzere 0’larla yuvarlamaktadır.

Şekil 3 : Excel Hücre Sayısal Karakter Sınırı

Bu ne demek? Neden bu kadar önemlidir. Ve bu durumda neler yapmalıyız?

Eğer 15 karaterden fazlasını yuvarlandığı bilmezsek 15 karakter’den fazla olan sayısal bir değer varsa ve o rakamlarla matematiksel işlem yapacaksak hesaplanın sonucu yanlış çıkacaktır.

Eğer sayısal bir işlem yapmayacaksak, sadece görsel olarak rakamın görünmesini istiyorsak Bunun yöntemi sayı olan rakamın tipini metine çevirmektir. Bundan sonra excel  bu rakamları metin olarak tanıyacak ve 15 karakterden sonrasını yuvarlamayacaktır.(hesaplama yapmayacaksak) Bunun için 2 yöntem vardır.

Birincisi;

Eğer 15 karakter fazla olan veri yapıştıracaksak ilgili hücreler boş haldeyken Hücre biçimlendir’den İlgili hücrelerin tipini “ Metin “ yapacağız. Sonra bu değerleri buraya yapıştırabiliriz. Tipi Metin olduğu için gelen sayı dahi olsa metin olarak tanıyacaktır.

Şekil 4 : Hücreleri Metin Tipine Çevirmek

Eğer boş hücreye Menuel giriş yaparken birinci yöntem yerine 15 karakter fazlası rakamı yazmadan önce  ‘ (Tek tırnak) ile başlarsak da metin olarak anlayacaktır.

Şekil 5 : 15 Karakter Fazlası için Tırnak işareti il başlamak

Şekil 5 : 15 Karakter Fazlası için Tırnak işareti il başlamak Sonuç

Ancak Şekil-5’de görüldüğü gibi veri girdikten sonra hücrenin sol üst köşesinde yeşil renkte uyarı verecektir. Hücrenin üzerine gelince de ! işareti ile ayrıca uyardığını görmekteyiz. Bunun anlamı Excel diyor ki yazılan veri tipi sayısaldır. Ancak sen bunu metin yaptın. İsteren ! işaretine basarsan sayıya dönüştürebilirim diyeceğiniz bir uyarıdır.

DİĞER KAPASİTELER

Sayfa Karakter Kapasitesi

Excel Tablosundaki Sayfaya isim verebileceğimiz maksimum karakter sayısı 31 karakterdir. Bunun fazlasını excel kabul etmeyecektir.

Şekil 6 : Excel Sayfa İsmi Kapasitesi

Microsoft Office ’deki Renk Kapasitesi

Şekil-7 : Microsoft Office Renk Kapasitesi

 

Excel Renk kutusunda Office 2003’den önce 56 renk vardı. Office 2007 sürümünden sonra renk sayısı 4,3 Milyar’a çıktı. Renk Modelindeki RGB ve HSP türündeki kombinasyonları ile 4.3 milyar renke kadar renk kapasitesi bulunmaktadır.

TEŞEKKÜRLER

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim. Temel Excel Eğitimini tamamlamak için Yukarda linklerini ekleyeceğim tüm adımlarını takip ediniz. Bunun için aşağıdaki sosyal medya kanallarından hangisini kullanıyorsanız eklendiği zaman takip edebilirsiniz.

SOSYAL MEDYA LINKLERI

facebook.com/dokumanistan
twitter.com/dokumanistan
linkedin.com/in/dokumanistan
instagram.com/dokumanistan
youtube.com/c/dokumanistancom
plus.google.com/+dokumanistancom

 

[avatar user=”mstcetin” /]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir